fbpx

BİRA KÜLTÜRÜ, TARİHİ ve YAPIMI – Geçmişin Ekmeği Bugünün Keyfi

Eğitimin Konusu:

İnsanoğlunun yaptığı ve tükettiği en eski içeceklerden biri olan biranın MÖ 10.000 yıllarında Ortadoğu’da muhtemelen tesadüf sonucu çorbanın mayalanmasıyla ortaya çıktığı söyleniyor. 14. yy öncesine kadar genelde evlerde yapılırken, ilk birahaneler açılmaya başlanmış. Osmanlı’ya 1839 yıllarında girmiş. Tarihi kısaca böyle başlıyor. İçine girdikçe; sağlıkta, dinsel törenlerde kullanıldığını, para yerine geçtiğini hatta asgari ücret ölçüsü olduğunu, “sıvı ekmek” denip gıda yerine geçtiğini görüyoruz.

Bira Kültürü Tarihi ve Yapımı eğitim serimizin amacı biraya ilgi duyan herkese bira kültürünü, tarihini, yapımını, tadımını, dünyadaki yerini anlatmak. İlk bölümümüzde tarihi ve kültürüne kısaca değinip, evde en kolay şekilde nasıl bira yapılacağını öğreneceğiz. Biranın temel öğelerini, yapım süreci ve tekniklerini öğrenerek yapım ile ilgili detaylı bilgi edinileceği bu süreçte üç çeşit tekniğin inceliklerini, aralarındaki farkları öğrenip süreçte ne gibi problemlerle karşılaşacağımızı ve bunları engellemenin veya çözüm bulmanın yollarını göreceğiz. Eğitim sırasında örnek uygulamayla beraber yaptığımız biramızı tatma fırsatımız olacak ve evde taze biranın yapabileceği ortamı hazırlamakta yol gösterilecektir. Eğitimin ertesi günü evlerimizde taze biralarımızı yudumlamaya başlayabiliriz.

On saatlik programımızda aşağıda verilen konuları işleyeceğiz.

1. Ders: 2 saat teori
2. Ders : 4 saat pratik.
Mutfakta bira yapmayı öğreniyoruz ve  yaptığımız birayı 10 gün boyunca mayalanması için bekletiyoruz.
3. Ders : 2 saat pratik ve teori.
Mayalanmış biramızı şişelemesini öğreniyoruz. Şişeleme işleminden sonra teori dersimiz başlıyor. Şİşelediğimiz biramızı en erken 10 gün sonra içmek üzere dolabımıza saklıyoruz.
4. Ders: Minimum 2 saat.
Yeşilllikler içindeki bahçemizin havuz başında ufak bir parti veriyoruz. En yakın arkadasımızı da yanımıza alıp birbirinden lezzetli atıştırmalıklarımız ve  güzel müziğimiz eşliğinde yaptığımız biramızı tadıp hocamıza aklımıza takılan sorularımızı soruyoruz.

Eğitmen: Alper Karakaya

Eğitimin İçeriği:

1. Bira kültürü
Bira tarihi
Bira türleri
Lager biralar
Ale biralar
Hibrid biralar

2. Bira hammaddeleri
Arpa
Şerbetçi otu
Çeşniler

3. Bira mayası
Alt fermentasyon
Üst fermentasyon

4. Bira üretimi
Hazır kit kullanılarak bira üretimi
Malt özütü kullanılarak bira üretimi
Tam tahıl bira üretimi
Malt üretimi
Mayşeleme
Kaynatma
Fermentasyon
Koşullandırma
Dinlendirme

Kontenjan:
 15 kişi ile sınırlıdır.

Mekan: Workinton

Başlangıç Saati

19:00

Cumartesi, Mayıs 13, 2017

Bitiş Saati

21:00

Cuma, Temmuz 7, 2017

Adres

Workinton Söğütözü

Eğitmenler