fbpx

DÜNYA MÜZİĞİ – Afrika’dan Avrupa’ya

Eğitimin Konusu:

İnsanoğlu, toplumsal anlamda var olmaya başladığı andan itibaren ayak bastığı her yerde,  müziğin gelişen ve değişen formları aracılığıyla kendini ifade etmeye çalışmıştır. Eğitim programımızda;  popüler akımlardan uzak, saf bir iletişim aracı olarak, en yalın haliyle yeryüzünün farklı köşelerinden ezgiler dinleyip farklı coğrafyadaki  kültürleri inceleyerek bu kültürlerin birbiriyle etkileşimini, ortak dil olan müziğin nasıl bunca farklı insanı bir araya getirebildiğini göreceğiz.

Müziğin tarihine baktığımızda 16.yüzyılda, telli çalgıların gelişiminin Batı Afrika’dan Yeni Dünya’ya köle ticareti yapan gemiler ve etnik göçler vesilesiyle gerçekleştiğini görüyoruz. Biz de “Dünya Müziği” eğitim programımızda bu rotayı takip edip etnik göçlerin bıraktığı izlerden giderek bu kıtalarda yaşayan halkların sanatçılarını,  yerel müziklerini ve müzik aletlerini tanıyacağız. İncelediğimiz bölgelerin atasözlerine, özgün yazar ve şairlerin özlü sözlerine yer verirken; iklimi, mutfağı, sosyal hayatlarıyla bambaşka kültürleri tanıma fırsatımız olacak.

Programımızın akışı içerisinde insanlığın ilk izlerinin bulunduğu ve dünya müziğinin Mekke’si olarak kabul edilen Afrika kıtasından başlayarak Büyük Sahra çölünde yaşayan Berberilere özgü Gnawa müziğine yer veriyor; Müslüman Tuareg kadınlarının, devenin sallana sallana yürüyüş şekline göre çaldıkları Tinde davulunun geleneksel ritimleri eşliğinde Nijerya’ya uğrayıp Afrobeat müziğinin yaratıcısı ve insan hakları savunucusu Fela Kuti’ye Pidgin dilinde bir merhaba demeden geçmiyoruz.

Sonrasında pozitif enerji ve güneşin hiç eksik olmadığı Latin müziklerinin vatanı Güney Amerika’ya uzanıyoruz. Başta Brezilya’dan Bossa Nova olmak üzere, Küba’dan Son ve Afro-Kübalı dans ezgileri eşliğinde, Peru’da yaşayan yerlilerin Pan flütlerinin büyüleyici melodisini dinleyip And Kondoru’nun kanatları üzerinde göğe yükseliyor, Kolombiya’nın halk dansı Kumbiya’ya kulak veriyoruz.  Bu zengin coğrafyadan Kuzey Amerika’ya geçerek kıtanın ilk yerel toplumlarından Kızılderililere yer veriyor, müziğin mistik gücüyle harmanlanan, havayla, gönülle ve niyetle şekillenen ezgiler dinliyoruz. Avrupa kıtası, Asya ve Uzak Doğu ülkelerine uzanarak, aşina olmadığımız kültürlerin yerel dilleri aracılığıyla günlük yaşamlarına konu olan müziklerini, otantik enstrümanlar eşliğinde tüm Dünya Müziği severlerine tanıtıyoruz.

Eğitmen: Onur Metinel

Eğitimin İçeriği:

1- Afrika

2-Latin Amerika

3-Kuzey Amerika

4-Orta Amerika – Dub, Reggae

5-İskandinavya

Kontenjan:
 15 kişi ile sınırlıdır.

Başlangıç Saati

00:00

Cumartesi, Ocak 2, 2016

Bitiş Saati

00:00

Çarşamba, Şubat 3, 2016

Adres

Yıldızevler Mahallesi 722.Sokak No:7 Çankaya / Ankara

Eğitmenler