fbpx

PSİKOLOJİK ANALİZLER SERİSİ II – Psikopatik Zihnin Analizi

 Eğitime katılmak için başvuru formunu doldurunuz. Kesin kayıt için sizinle iletişime geçilecektir.

Eğitimin Konusu:

“Psikopat” terimi kadar popüler kültürde çok sık kullanımı olan fakat aynı zamanda farklı anlamlarda ve yanlış kullanılan terim çok az olsa gerekir. Biraz da bu nedenle olmak üzere aynı fenomen için “sosyopat”, “antisosyal” gibi terimler de kullanıma girmiş fakat onların anlamları da “psikopat” teriminden ve birbirlerinden zamanla ayrışmaya başlamışlardır.

Günümüz popüler kültüründe bir insanda tespit edilen olumsuz/öfkelendirici özellikler “psikopat” teriminin o kişi için hakaret amaçlı kullanılmasına neden olabilmektedir ki bu anlamdaki kullanımı ile “psikopat” teriminin esas anlamından çok uzak olduğu açıktır ancak bu psikopatinin insanlarda uyandırdığı kötü duygulara da işaret eden bir durumdur.

İlginç olan şudur ki psikopat terimi psikiyatri tarihinde de ilk olarak bugünkü anlamında değil; esasen çok sayıda farklı psikiyatrik durumun ortak ismi olarak kullanılmıştır.

Mitoloji ve Eski Ahit’ten, günümüz sinema filmlerine kadar olmak üzere psikopatik kişiliklere rastlamak mümkündür ve bu durum psikopatinin zamansız bir fenomen olduğuna işaret eder. Bir seri katilden bir mafya babasına; tanınmış bir siyasetçiden toplumda saygın bir konuma sahip herhangi bir kişiye kadar şaşırtıcı bir toplumsal yelpazede kendini gösterebilen bu kişilik yapısı vicdan, ahlak, suç ve ceza, sevgi ve sevgisizlik, merhamet ve acımasızlık gibi çok zorlu sorunsallara da hem ışık tutmakta hem de bu kavramları iyice karmaşık hale getirmektedir.

Üç oturumdan oluşan Psikolojik Analizler Serisi II / Psikopatik Zihin Analizi dizisinde önce tarihsel bağlamından başlayarak kavramın anlamı ve zaman içinde gelişimini irdeleyerek berraklaştırmaya çalışacak ve ardından bu durumun farklı dışavurumlarını biyolojik, psikanalitik, tarihsel ve toplumsal açılardan analiz edeceğiz. Bu yolculukta mitoloji, tarih, sanat ve edebiyat ta bize eşlik edecekler.

Psikiyatrist Dr. Timur Fadıl Oğuz’un yürüteceği üç haftalık programımızda işleyeceğimiz konu başlıklarını aşağıda bulabilirisiniz:

Eğitmen: Dr. Timur Fadıl Oğuz – Psikiyatrist (Özgeçmiş için tıklayınız)

Eğitimin İçeriği:

1. Hafta:

Mitoloji, dinsel ve edebi metinler, sinema karakterleri, tarihi olay ve kişilikler üzerinden psikopatik kişilik fenomenine giriş.
“Psikopati” kavramının psikiyatri tarihi içinde gelişip olgunlaşması, kavramın ayrıntıları.

2. Hafta:

Psikopatik kişiliğin ortaya çıkmasının nedenleri konusundaki hipotez ve teoriler.
Psikopatik kişiliğin çeşitli özelliklerinin ayrıntılı olarak ele alınması.

3. Hafta:

Psikopatik kişiliğin çeşitli özelliklerinin ayrıntılı olarak ele alınmasına devam.
Psikopati bağlamında günümüz dünyası ve insanlarına bir bakış.
Mitoloji, dinsel ve edebi metinler, sinema karakterleri, tarihi olay ve kişilikler konularına yeniden bir bakış.
Psikopati konusunda öğrenilenler üzerinden vicdan, ahlak, etik davranış, sevgi ve sorumluluk meseleleri hakkında bir tartışma.

Tüm programa katılan öğrencilerimize Katılım Belgesi verilecektir.

Tarih: 10, 17, 24 Aralık 2019
Süre:  3 Hafta / Haftada bir gün / Salı günleri / Saat: 19:00 – 21:30
Ücret: Tüm program  345 TL / Tek ders giriş:  125 TL
Mekan: Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi

Başlangıç Saati

19:00

Salı, Aralık 10, 2019

Bitiş Saati

21:30

Salı, Aralık 24, 2019

Adres

Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi