fbpx
ders101-def

Alper Karakaya

2007 yılında Ege Üniversitesi Biyoteknoloji Ağırlıklı Biyokimya bölümünden mezun oldum. 2008 yılından beri Düzen Biyolojik Bilimler Şirketi’nin Burhaniye’de bulunan zeytinyağı işletmesinde Doğal Kozmetik, Aromaterapi ve Fermantasyon ürünleri AR&GE ve Üretim İşlerinden Sorumlu Müdürü olarak çalışmaktayım.

Okuduğum alan gereği fermantasyon teknolojisi ile yakından ilgilendim. Evde şarap denemelerime 2005 yılında başladım. Şu anda 350 litrelik şarap işleme sistemi ile evde kendi şarabımı üretmekteyim. 2010 yılında Amerika’da “Winemaker Magazine” dergisinin düzenlediği uluslararası şarap yarışmasında “Fruit Mead” kategorisinde bronz madalya kazandım. Evde tam tahıl birası üretimine 2013 yılında başladım. Kurduğum sistem ile tek seferde 250 litrelik üretim kapasitesine ulaştım.

Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsünde yürüttüğüm yüksek lisans ve doktora çalışmalarımda zeytinyağı fabrikası atıklarının değerlendirilmesi konusunda  8 yıldır Düzen Biyolojik Bilimler ve Ankara Üniversitesi ortaklığında ulusal ve uluslararası projeler yapmaktayız. Lisansüstü çalışmalarım kapsamında farklı maya türlerine toksik olan zeytin karasuyu ortamına adaptasyon sağlayarak zeytin suyunun fermantasyonu ve fermantasyon sonucu çoğalan mayanın kütlesinden elde edilebilecek lipid, karotenler antioksidanlar ve protein kaynaklarının üretimi, gıda desteği, kozmetik ve farmasötik alanlarında kullanımı üzerine çalışmalar yapmaktayız. Önümüzdeki 3 yıllık süreçte karasu fermantasyon sisteminin pilot ölçekte uygulamasını yaparak yüksek hacimde biyoteknolojik ürünler üreterek fabrika yan ürünlerinin yüksek katma değeri olan ürünlere dönüştürülmesi için çalışmalar yapmayı hedeflemekteyiz.