fbpx
ders101-def

Dr. Selahattin Özkan

Akademik çalışmalarını Dinler Tarihi ve Ortaçağ alanlarında sürdüren Dr. Selahattin Özkan Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Yüksek Lisans’dan sonra yine aynı üniversitede “Ortaçağ’da İki Dini Fetih: İskandinavya’nın Hristiyanlaşması, Hindistan’ın Müslümanlaşması” başlıklı teziyle Doktorasını tamamlamıştır.

Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Daş’ın yürüttüğü TUBİTAK projesinde bursiyer olarak çalışan Selahattin Özkan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin finansman desteğiyle Edinburgh, Orkney ve Stockholm’de Vikinglerin izlerini araştırdı. Doktorasını tamamladıktan sonra Milli Savunma Üniversitesi’nde bir yıl boyunca öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2018-2019 öğretim yılında Aksaray Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak atanmıştır.

Ulusal ve uluslararası birçok sempozyuma katılan Selahattin Özkan’ın dilimize Latince’den çevirdiği “Barbarlıktan Medeniyete Vikingler” ve İskandinav dillerinin atası Norse dilinden çevirdiği “Viking Mitolojisi” ve “Tanrılardan Krallara Vikingler” başlıklı kitapları Yeditepe Yayınları tarafından basılmıştır. Selahattin Özkan’ın yine aynı yayınevi tarafından basılan “İki Din İki Fetih” başlıklı özgün eseri ise İskandinavya ile Hindistan’ın din değiştirmesinin karşılaştırmalı bir incelemesini ortaya koymaktadır. Tarihi geniş kitlelere ulaştırmak için 2012 yılında www.gunceltarih.org sitesini kuran Selahattin Özkan, kendisi gibi genç akademisyenler ile birlikte çeşitli tarih makaleleri yayınlamaktadır. Yayınlarına web sitesinden ve https://deu.academia.edu/SelahattinÖzkan adresinden ulaşabilirsiniz.